II strefa w Brwinowie - czy dojazd do W-wy może być tańszy?

II strefa w Brwinowie - czy dojazd do W-wy może być tańszy?

Postprzez okejus Śr sty 07, 2009 7:35 pm
IP: 87.205.193.33

Panie Burmistrzu,

Rzecz będzie o łączności kolejowej Brwinowa ze stolicą.

A zatem jak zapewne powszechnie wiadomo Brwinów jest w III strefie biletowej. Na pozór nie ma w tym nic dziwnego.
Ale czy jednak Brwinów nie powinien być w II strefie biletowej?

Skąd taki pomysł w ogóle – krótka analiza problemu:
Zakładam, że o kwalifikacji określonej miejscowości do danej strefy decydujący wpływ mają koszty, m.in.:
● energii elektrycznej,
● eksploatacji taboru,
● opłaty za „używanie” torów,
Zakładam ponadto, że powyższe koszty są są wprost proporcjonalne do odległości jaką pokonuje pociąg. Inaczej mówiąc im dalej pociąg jedzie tym większe zużycie taboru, prądu, „torów” i , itd.

Poniżej przedstawiam zestawienie odległości z centrum Warszawy (dworzec Warszawa Śródmieście) do kilku (wybranych)miejscowości podwarszawskich. Odległości nie są mierzone łączami drogowymi tylko szlakiem kolejowym (inaczej mówiąc po torach) – zatem trasą, która faktycznie pokonuje pociąg I tak:

Piaseczno----------------------23,5 km-----------------------------------II Strefa biletowa
Zagościniec--------------------30,3 km-----------------------------------II Strefa biletowa
Wołomin-----------------------26,3 km-----------------------------------II Strefa biletowa
Otwock-------------------------27,1 km-----------------------------------II Strefa biletowa
Śródborów--------------------~30 km-----------------------------------II Strefa biletowa
Halinów------------------------25,3 km-----------------------------------II Strefa biletowa
Legionowo---------------------23,5 km-----------------------------------II Strefa biletowa

Brwinów---------------------22,4 km-----------------------------------IIIStrefa biletowa

Co z tego wynika?
Brwinów pomimo, iż jest bliżej położony od centrum Warszawy aniżeli wszystkie miejscowości wskazane powyżej, znajduje się w III strefie biletowej. Oczywiście wszystkie cytowane miejscowości są w II strefie biletowej, a co jest z tym związane wszystkie powyższe miejscowości objęte są ofertą biletu aglomeracyjnego.

Co ciekawsze pewne miejscowości będące w III strefie objęte są także biletem aglomeracyjnym, np. Płochocin, Zalesie Górne, – ale zostawmy tą kwestię chwilowo.

Pozwoli Pan, że zadam pytanie: dlaczego mieszkańcy Brwinowa do którego jest bliżej z Centrum mają za przejazd pociągami Kolei Mazowieckich mają płacić więcej od mieszkańców dalszych miejscowości? Czyż nie jest to dziwne?
Kolejne oczywiste pytanie: dlaczego Brwinów nie jest uwzględniony w II strefie biletowej?

Szczerze mówiąc nie zakładam, że jest Pan osobą, która w 100% potrafi odpowiedzieć na tak postawione pytania w tej chwili. Niemniej jednak interesujące wydaje się stanowisko Urzędu w tej materii. Może warto poświęcić wyjaśnieniu sprawy nieco więcej czasu.

Liczę też na opinię i wsparcie Szanownych forumowiczów w tej sprawie. Może kotoś potrafi wyjaśnić taki stan rzeczy? Wiem, że w ostatnim czasie ktoś zadał sobie trud, aby zainteresować Brwinowem stacje telewizyjne – może i w tej sprawie można by nadać sprawie trochę rozgłosu – myślę, że sprawa podziału stref jest bardzo ciekawym tematem.

Pozdrawiam,
okejus
okejus

IP: 87.205.193.33

Re: II strefa w Brwinowie - czy dojazd do W-wy może być tańszy?

Postprzez Burmistrz Pt sty 16, 2009 11:21 am
IP: 217.96.0.138

Dziękuję Panu „Okejus” za przedstawienie sprawy. Na początku lutego postaram się spotkać z Panią Prezes Kolei Mazowieckich i zapytać się o przedstawione w poście kwestię stref. W tej sprawie proszę również od KM o odpowiedź na piśmie.
Pozdrawiam,
Burmistrz Gminy Brwinów
Burmistrz

Postprzez okejus Śr sty 21, 2009 10:45 pm
IP: 87.205.164.130

Panie Burmistrzu,

Dziękuję za zainteresowanie sprawą. Aczkolwiek, spodziewałem się, że sprawa zyska większe zainteresowanie mieszkańców :( . Nikt nie chce wyjaśnić dlaczego podróż z Brwinowa ma kosztować więcej niż np z: Piaseczna, Halinowa, Otwocka czy Śródborowa?

W międzyczasie kilka kwestii się wyjaśniło (przynajmniej dla mnie :D ), zatem małe sprostowanie do posta nr 1.
a) Zagościniec jest w strefie nr III (literówka, zabrakło jednej kreski),
b) Bezpośrednie do Legionowa pociągi kursują z przystanku W-wa Wola. W praktyce oznacza to, odległość 25 km, zaś do przystanku Legionowo Przystanek 27 km - i wszystko dzieje się w II strefie!!!. Można też, podróżować ze Śródmieścia z 1 przesiadką i wówczas odległośc wynosi jak w poście nr 1. Tak czy siak obąwiązuje II strefa biletowa!
c) Odległość ze Śródmiescia do Wołomina wynosi 28 km, zaś do przystanku Wołomin Słoneczna 29 km - i wszystko w II strefie!!! Przy takim podejściu to nawet Grodzisk i Milanówek mogłyby być w II strefie (..a może spróbować razem?)

Reasumując: argumenty są po naszej stronie, zdecydowanie.
Być może sprawa powinna zostać skierowana nie tylko w Kolejach Mazowieckich, ale także - a może nawet przedewszystkim w sejmiku woj. Mazowieckiego (p. Struzik) - to samorząd jest właścicielem KM.

Cóż więcej można powiedzieć - liczymy na Pana skuteczność - sprawa nie jest prosta i doskonale wiem, że nie zostanie Pan przywitany z bukietem kwiatów.

Pozdrawiam
o.
okejus

IP: 87.205.164.130

Postprzez AndrzejK Cz sty 22, 2009 10:45 am
IP: 194.29.163.184

Myślę że bardzo dużo ludzi jest zainteresowanych poruszonym tematem. Inne posty mogły by tylko rozmyć ten wątek,co wielu użytkowników forum bardzo często robi z premedytacja.
Tu widać że wszystkim zależy na wyjaśnieniu zagadki. A co za tym idzie, na obniżeniu kosztów dojazdu do stolicy.
A.Kowalczyk
AndrzejK

Postprzez Burmistrz Pt sty 23, 2009 9:50 am

Szanowni Państwo,

Omówiłem się z Panią Prezes na rozmowę w pierwszym tygodniu lutego. Jeśli Państwo mają jeszcze jakieś dodatkowe informacje to uprzejmie proszę o przekazanie ich na forum lub bezpośrednio na mój mail.

Pozdrawiam,
Burmistrz Gminy Brwinów
Burmistrz

Postprzez Arek Cz sty 29, 2009 11:33 pm
IP: 87.205.165.166

Panie Burmistrzu,

Zyczę owocnych rozmów. Z drugiej strefy skorzystałoby wiele osób, które z aut przesiadły by się do pociągu. Odciążyć to może i tak już zatłoczone drogi.

Pozdrawiam,

A. Jaros
Arek

IP: 87.205.165.166

Postprzez Lost Wt lut 03, 2009 8:24 am
IP: 195.245.213.7

Panie Burmistrzu,

Cieszę się, ze podjął Pan temat. Żeby nie pisać długo - dobry strateg powinien być przygotowany na każdą ewentualność, dlatego proponuję jako jednego z argumentów w rozmowie użyć hasła UOKiK. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w nazwie ma to, co nas interesuje - czyli ochronę naszych interesów. W kompetencjach prezesa tego urzędu jest prowadzanie postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Zacytuję ze strony tegoż urzędu: "Z naruszeniem zbiorowych interesów konsumentów mamy do czynienia wówczas, gdy bezprawna praktyka przedsiębiorcy dotyka nieograniczonej liczby osób – to znaczy potencjalnie każdy może zostać przez nią poszkodowany". I dalej "...z naruszeniem zbiorowych interesów konsumentów będziemy mieli do czynienia w przypadku takiego skonstruowania systemu obsługi klienta, które w praktyce uniemożliwia reklamowanie kwestionowanego rachunku lub stosowanie w umowach ze wszystkimi konsumentami wzorców zawierających niedozwolone postanowienia". Więcej na stronie: http://www.uokik.gov.pl/
Mieszkańcy Brwinowa czy Milanówka są bez wątpienia poszkodowani, bo "przez III strefę" płacą więcej za bilety niż np. mieszkańcy Otwocka, co wykazał już Pan "Okejus".
Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie urzędu: "Konsumenci, którzy chcą do UOKiK zgłosić skargę mogącą być podstawą do wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, powinni złożyć ją na piśmie pod adresem Urzędu. Zgodnie z art. 63 par. 2 kodeksu postępowania administracyjnego, zarówno w przypadku skargi, jak i próśb o udzielenie odpowiedzi, wszelkie wystąpienia do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów powinny być opatrzone dokładnymi danymi teleadresowymi nadawcy. Zgłoszenia anonimowe nie będą przez Urząd rozpatrywane".

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Plac Powstańców Warszawy 1
00-950 Warszawa
tel.: (22) 556 08 00
uokik@uokik.gov.pl
Godziny pracy Urzędu: 8:15 - 16:15

Powtórzę za p. "Okejus" - wszystkie argumenty są po naszej stronie. Tory chyba nie są bardziej chropowate niż te do Otwocka i tarcie kół o szyny jest podobne. Związane z tym wszelkie prawa fizyki chyba też. :D
Proponuję zatem, aby w przypadku odmowy w imieniu mieszkańców złożył Pan skargę do UOKiK. Na pewno pismo od Burmistrza miasta Brwinów zostanie inaczej potraktowane niż pismo Kowalskiego z Brwinowa (przepraszam wszystkich Kowalskich z Brwinowa).
PKP Przewozy Regionalne dostały niedawno karę 100 tys. zł i zobowiązanie do zmiany postanowień w kwestii ograniczania praw podróżujących na trasach do 100 km, m.in. braku możliwości zmiany umowy przewozu lub odstąpienia od niej oraz zwrotu należności proporcjonalnie do niewykorzystanego biletu. To, że i w tym przypadku wygrana jest po naszej stronie, jest - że zacytuję - "oczywistą oczywistością". :D

Pozdrawiam
trochę zagubiony, bo prawie mieszkaniec
Lost
Lost

IP: 195.245.213.7

Postprzez piotr1 Wt lut 03, 2009 9:57 am
IP: 62.89.78.130

Z pewnym opóźnieniem wysyłam te informacje, a to z uwagi na długi czas oczekiwania aby zarejestrować się na tym forum - chyba coś około 2 tygodni :) Maila podobnej treści wysłałem wcześniej do Pana Burmistrza.

Wydaje mi się, że niektórzy z Państwa mylą strefy kolejowe (Brwinów jest w III strefie) ze strefami ZTM (miejskimi, Brwinów jest poza tymi strefami, II strefa kończy się w Pruszkowie). Strefy te raczej nie mają nic ze sobą wspólnego. To, że Brwinów znajdzie się w II strefie kolejowej zmieni jedynie cenę biletów strefowych kolejowych - z których i tak korzysta znikoma ilość osób (nie spotkałem jeszcze nikogo z takim biletem). Wszyscy mamy raczej na myśli umieszczenie Brwinowa w II strefie miejskiej (lub III strefie miejskiej, jeśli taka powstanie), tak aby obowiązywała u nas karta miejska ZTM zwana również biletem aglomeracyjnym, warszawską kartą miejską itp.

Nie wiem czy spotkanie z Dyrektorem KM coś zmieni w tej kwestii (tj. biletu miejskiego w Brwinowie, bo w kwestii strefy kolejowej to niewykluczone). Aby miasto znalazło się w strefie biletu miejskiego ZTM należałoby raczej spotkać się z dyrektorem ZTM - Leszkiem Rutą. Ponadto wtedy gmina musiałaby zapewne dofinansowywać ZTM, tak jak to robi Pruszków (jesteśmy w tym samym powiecie i wiele miejscowości tak podciągnęło swoje miejscowości powiatowe np. Wołomin/Zagościniec, szkoda, że u nas to się nie udało).

Z tego co wiem w przyszłości planowane jest wprowadzenie III strefy miejskiej do Grodziska, Nowego Dworu Mazowieckiego itp. Nie wiem czy już toczą się w ZTM jakieś prace w tej kwestii.

Kończąc - ilość km od Śródmieścia raczej nie ma tu znaczenia. To kwestia ułożenia się i dopłacenia do przewozów ZTM, tak jak to robią inne gminy. Pan Burmistrz odpisał mi, że takie rozmowy wspólnie z innymi gminami na trasie do Grodziska Mazowieckiego zostaną podjęte.

Pozdrawiam,
--
Piotr
piotr1

Postprzez Burmistrz Pn lut 09, 2009 12:01 pm

Szanowni Państwo,

Po rozmowie z Panią Prezes Kolei Mazowieckich otrzymałem jednoznaczną informację, że w najbliższym czasie spółka nie przewiduje zmian z strefach opłat za bilety. Niestety spółka planuje kilkuprocentową podwyżkę biletów (głównie z powodu wzrostu cen energii el.). Jednocześnie po wprowadzeniu 1 stycznia br. rozszerzenia obowiązywania biletu ZTM poza granice W-wy, spółka KM musi dokładnie zbadać wpływ tej zmiany na swój budżet (ZTM płaci KM za pomniejszone wpływy z tytułu kupowania przez pasażerów biletu ZTM - zamiast KM). Dlatego też, Pani Prezes zdeklarowała nie natychmiastowe, ale możliwie szybkie przystąpienie do rozmów na temat dalszego rozszerzenia wspólnego biletu na Brwinów, Milanówek i Grodzisk M. Jednocześnie zaznaczyła, że należy się spodziewać wyższych niż dla Pruszkowa i Piastowa opłat np. ze względu na większą odległość Brwinowa od W-wy (samorządy w tej kwestii podpisują stosowne umowy z ZTM).

Z posiadanych informacji np. samorządy Pruszkowa i Piastowa płacą za 1pociągokilometr – 1km przejechany przez pociąg w granicach danej gminy, ok. 13,5 zł. i jest to stawka osiągnięta po bardzo trudnych negocjacjach.

Ponadto Koleje Mazowieckie planują w najbliższym czasie ogłosić przetarg na nowe składy pociągów tak aby rozładować tłok, szczególnie na naszej linii do Grodziska Maz. Obecnie KM wypożyczają kilkadziesiąt jednostek, tak aby móc wprowadzać nowe połączenia oraz rozładowywać poranny i popołudniowy tłok.

Jednocześnie poprosiłem Panią Prezes o możliwie szybkie zakończenie budowy parkingu przy ul. Grodziskiej (tak bardzo potrzebnego i długo oczekiwanego), jak wiemy, którego budowa została wstrzymana przez skargę złożoną przez jednego z naszych mieszkańców. Otrzymałem zapewnienie, że tak szybko jak to będzie możliwe KM otworzy parking dla podróżnych.

Dziękuję za wszystkie przesłane maile i posty,
Burmistrz Gminy Brwinów
Burmistrz

Postprzez Mi Pn lut 09, 2009 12:40 pm
IP: 89.171.65.36

Panie Burmistrzu,

Pana wypowiedź na temat parkingu Park & Ride przy Grodziskiej skłania mnie do krótkiego wpisu ad vocem:

Napisał Pan:
budowa została wstrzymana przez skargę złożoną przez jednego z naszych mieszkańców.

Tymczasem,
jak pisze "Kurier Południowy":
budowa została wstrzymana, gdyż parking został zaprojektowany niezgodnie z przepisami.

Wynika z tego, że Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego sam złamałby prawo, gdyby wyraził zgodę na użytkowanie takiego parkingu. Koleje Mazowieckie zostały o tym poinformowane już na początku maja 2008 r. Czasu na zmianę planu było dużo, więc dla mnie niezrozumiałe jest, dlaczego KM uznały, że zasługują na szczególne potraktowanie (choć podobno wszyscy są równi wobec prawa).

Z poważaniem
Mi
Mi

IP: 89.171.65.36

Postprzez piotr1 Wt lut 10, 2009 8:33 am

Panie Burmistrzu,

Czy zdefiniował Pan wraz z Panią Prezez KM pojęcie "możliwie szybko"? Przy tego rodzaju rozmowach ważne są konkrety. Czy otrzymał Pan konkretną odpowiedź na pytanie dlaczego Brwinów jest w III strefie kolejowej czy też jedynie taką, że nie przewiduje się aktualnie żadnych zmian?

Kiedy odbędzie się spotkanie Burmistrzów Grodziska/Milanówka/Brwinowa z Prezydent Warszawy lub Panem Leszkiem Rutą w tej sprawie? Jaki jest Pana harmonogram działań?

PS. Od Pani Prezes KM, której celem jest zarabianie dla KM, można było dowiedzieć się jedynie o pewnych podwyżkach. Co do obietnicy sensownych rozkładów i nowych składów to "możliwie szybko" jest już od kilku lat...
piotr1

Postprzez Burmistrz Pn lut 16, 2009 11:28 am
IP: 213.158.196.71

W przypadku wspólnego biletu „możliwie szybko” oznacza kilka miesięcy. Natomiast co do III strefy biletowej nie otrzymałem jednoznacznej odpowiedzi, ale poprosiłem Panią Prezes o wejrzenie w temat i umówiliśmy się że przy następnym spotkaniu wyjaśnimy ww. sprawę.
Z przekazanych informacji - przetargi na nowe składy pociągów KM są już trakcie przygotowywania, czyli pieniądze na zakup nowego taboru są zagwarantowane w budżecie Sejmiku Wojewódzkiego. Spodziewany termin dostaw nowego taboru to ok. 18 m-cy od daty podpisania umowy. Jednocześnie w ramach możliwości KM będą doczepiać w godzinach szczytu 3 skład tak aby rozładować tłok w pociągach.
Jeśli chodzi o rozmowy z W-wą na temat wspólnego biletu, to po wysłaniu do Pani Prezydent Warszawy przez 4 burmistrzów (Podkowy, Grodziska, Milanówka i Brwinowa) pisma w sprawie rozszerzenia „wspólnego biletu” na obszar naszych gmin – na trasy kolei podmiejskich i WKD, obecnie czekamy na propozycję terminu spotkania.
Pozdrawiam,
Burmistrz Gminy Brwinów
Burmistrz

IP: 213.158.196.71

Postprzez AndrzejK Wt lut 17, 2009 10:38 am

W dniu dzisiejszym musiałem skorzystać z dojazdu do Warszawy z Kolei Mazowieckich. Poranne godziny szczytu.
Przyjeżdża jeden skład. Scisk jest niesamowity. Wiele osób pozostaje na dworcu.
Chyba PANI PREZES KOLEI MAZOWIECKICH zakpiła sobie z Pana, obiecując dłuższe składy.
Andrzej Kowalczyk
AndrzejK

Postprzez okejus Wt lut 17, 2009 11:56 pm
IP: 87.205.255.246

AndrzejK napisał(a):W dniu dzisiejszym musiałem skorzystać z dojazdu do Warszawy z Kolei Mazowieckich. Poranne godziny szczytu.
[...]Chyba PANI PREZES KOLEI MAZOWIECKICH zakpiła sobie z Pana, obiecując dłuższe składy.
Andrzej Kowalczyk

...ja również - niestety musiałem skorzystać z usług KM :evil: :twisted: - tyle, że po południu i może wydać to się dziwne niektórym , ale mam podobne odczucia :mrgreen: . Dodatkowo stwierdzam fakt, że peronu w Brwinowie nikt nie odśnieżył (więcej, wszystkie perony od W-wy Zach były mniej lub bardziej odśnieżone).

W kwestii II strefy i cen biletów, 2 pytania (i prośba) do zorientowanych:
1 Jaka jest cena jednorazowego biletu ze Śródmieścia do Piaseczna i ze Śródmieścia do Brwinowa?
2. Czy gdyby Brwinów był w II strefie kolejowej to "łączony" bilet do Śródmieścia nie byłby tańszy - bo kupujemy bilet kolejowy (strefowy czy jak go tam zwał) do Ursusa i dalej używamy karty miejskiej?

Pytanie dodatkowe do Pana Burmistrza:
3. Czy uzyskał Pan wyjaśnienie meritum sprawy :shock: , tzn. Czy Pani Prezes wyjaśniła dlaczego w Piasecznie pomimo dalszej odległości jest druga strefa (kolejowa) a w Brwinowie który jest bliżej jest III? Mimo wszystko, nawet jeśli nie ma to praktycznego znaczenia (w co wątpię) wolałbym aby Brwinów był w II strefie, nawet jeśli jest to tylko strefa kolejowa . Dlaczego - ot tak bo lepiej wygląda :mrgreen: .

A tak przy okazji może ktoś bardziej zorientowany mógłby wyjaśnić jaki jest sens stref kolejowych i jak to implikuje ceny biletów? :)

Z góry dzięki i pzdr,
okejus

IP: 87.205.255.246

Postprzez piotr1 Pt lut 20, 2009 10:02 am

Jeszcze raz napiszę, że odległość od Śródmieścia nie ma znaczenia dla istnienia wspólnego biletu, co najwyżej do kwoty dopłaty przez samorząd lokalny do niego. To kwestia dogadania się samorządów lokalnych z ZTM. Autobusy ZTM dojeżdżają w okolice Zalesia Górnego, Otwocka, Pruszkowa mimo iż te miejscowości mogą być dalej od "jakiegoś punktu w Warszawie" (dlaczego akurat ma być to Śródmieście a nie granice Warszawy?). Ale do tego transportu dopłaca samorząd lokalny. Więc póki Brwinów nie zechce się dołożyć na tyle na ile zaakceptują to ZTM i KM to biletu nie będzie.

Ceny biletów można sprawdzić w systemie Hafas (http://rozklad.pkp.pl/) oraz na stronach Kolei Mazowieckich (http://www.mazowieckie.com.pl/site.php5/Show/14.html).

Strefy kolejowe pozwalają na sprzedaż biletów strefowych, przydatnych jak ktoś podróżuje w różne bliskie okolice Warszawy (np. na jednym bilecie strefowym z Pruszkowa do Piaseczna koleją). Wyznaczane były (tak mi się wydaje) na podstawie odległości od stacji granicznych Warszawy a nie odległości od Śródmieścia czy Wschodniego.
piotr1

Następna strona

Powrót do Pytania do Burmistrza V kadencji